تلفن دفتر تهران 021 88890919(20خط) اضطراری 88932998

شروع پیش فروش تورهای نوروز 98 ترکیه مالزی ارمنستان تایلند سریلانکاوسایر کشورها . 
کشور آذربایجان-جمهوری آذربایجان

کشور آذربایجان

هواپیمایی :

کشور آذربایجان

کشور آذربایجان

کشور آذربایجان یکی از کشورهای تازه استقلال یافته از شوروی در شمال کشورمان ایران که هم دارای مرز خشکی و مرز آبی با

کشورمان ایران دارد.

کشور آذربایجان-جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان – نقشه کشور آذربایجان

  کشور آذربایجان در حوزه قفقاز (انتهای جنوب خاوری اروپا)دامنه جنوبی کوههای قفقاز و ساحل غربی دریای خزر جای دارد.پس از جدایی جمهوری آذربایجان از اتحاد جماهیر شوروی در منابع مختلف نسبت به موقعیت آن تفاوت هایی وجود دارد برخی از منابع این کشور را مانند گذشته جزء اروپا محسوب می دانند و برخی دیگر آن را جزیی از آسیا میدانند.
این کشور از شمال به جمهوری فدرایتو روسیه”از خاور به دریای خزر”از جنوب به ایران و از غرب به ارمنستان وگرجستان محدود است وناحیه برونبومی نخجوان که دارای حکومت جمهوری خودمختار است “با مساحتی برابر ۵۵۰۰کیلومتر مربع میان ایران و ارمنستان و ترکیه قرار دارد.

کوههای کشور آذربایجان

نیمه شمالی و غربی این کشور را کوههای بلند قفقاز در بر گرفته که بلندترین نقطه آن به نام کوه بازاردوزو”در رشته کوههای قفقاز شمال(مرز آذربایجان و روسیه) ۴۴۶۶ متر ارتفاع دارد.
دشت پهناور کورا(کر) و همچنین دشت مغان که از شمال غربی به جنوب شرقی ممتد است”بخش عمده نواحی مرکزی وخاوری را زیر پوشش قرار داده  و رودخانه کورا(کر) که از گرجستان وارد خاک این کشور می شود”دشت مزبور را در می نوردد و پس از آمیختن با رود ارس که مرز جنوبی این کشور با ایران را تشکیل می دهد”در نقطه ای از جلگهء ساحلی که ارتفاع ؟آن حدود ۲۸ متر پایین تر از سطح دریا است”به دریای خزر می ریزد.
نواحی کوهستانی این کشور از جنگل پوشیده و نفت و گاز و مس و آهن و آلومنیوم از ذخایر طبیعی آن است و پنبه و غلات و تتون و چای از فراورده های عمدهء کشاورزی آن به شمار می روند.

اقلیم کشور آذربایجان

اقلیم کشور آذربایجان در دشتهای مرکزی و نواحی پست خاوری”خشک و نیمه گرمسیری”با زمستان های نسبتا معتدل و تابستانهای گرم و گاه مرطوب و خشکسالی های متناوب همراه است و نواحی کوهستانی دارای زمستانهای پر برف و سرد و یخبندان است.این کشور مانند همسایه اش ارمنستان از آفت مرگبار سموم گیاهی که بطور وسیعی در کشتزارهای پنبه به کار می رود و خاک آن را به شدت آلوده می سازد رنج میبرد.
آلودگی آبهای سطحی و حتی زیر زمینی”نیز خود مساله ساز خطرناکی است.
تقریبا نیمی از ساکنان این سرزمین از امکانات فاضلاب و دفع آبهای آلوده محرومند و فقط حدود یک چهارم آبهای جاری به مصارف بهداشتی و نوشیدن می رسد.

تاریخچه کشور آذربایجان

آذری ها که مورخان یونان باستان آنان را گاه آلبانیایی می نامند”از اقوام کهن ساکن قفقاز خاوری هستند که در سده نهم پیش از میلاد در یکی از استانهای تابع دولت باستانی ماد زندگی میکردند.

آذربایجان تحت حکوت ایران:

سرزمین مزبور در روزگار امپراطوری هخامنشی بخشی ازایران بود و زمانی که در سال ۳۲۸ پیش از میلاد ‘امپراطوری هخامنشی به دست اسکندر منقرض گردید’ نام آذربایجان از آتورپات فرماندار ایرانی آن سرزمین اقتباس شد و به وسیله مورخان یونانی در نوشته ها ومتن های تاریخی منتشر گردید.پس از فروپاشی شاهنشاهی هخامنشی ‘تابعیت آذربایجان از ایران همچنان ادامه یافت و پس از جانشینان اسکندر ‘اشکانی ها و ساسانیان نیز خطه آذربایجان حکمفرمایی داشتند.

در سال ۶۲۴ بعد از میلاد اعراب مسلمان ‘ آذربایجان را تصرف کردند و از سال ۸۱۶ تا ۸۳۷ بابک خرم دین که از مردم آذربایجان بود’علیه اعراب قیام کرد و سرزمسن مزبور را مدت کوتاهی از تصرف خلفای عباسی در آورد.
طی سده های هفتم تا دهم میلادی’راه تجارتی معروف و مهم آن زمان که اروپا را به آسیای خاوری متصل میکرد  و به راه ابریشم معروف بود’از این سرزمین عبور می کرد و به رونق اقتصادی آن یاری میداد.از سده ی یازدهم تا چهاردهم میلادی ترکان سلجوقی آذربایجان و حوزه قفقاز  را تصرف کردند و فرهنگ و زبان ترکی را در آن سامان رواج دادند.

کشور آذربایجان در سده پانزده و شانزدهم:

بین سده های پانزدهم و شانزدهم ‘دولت صفوی به دست شاه اسماعیل اول پایه گذاری شد و صفویان که آذری تبار بودند بر این خطه نیز حکمفرمایی کردند و آذربایجان را به یکی از مهمترین استانهای ایران تبدیل کردند.طی سده های شانزدهم تا هجدهم’آذربایجان  یا قفقاز خاوری صحنهء زد و خوردها و جنگهای مکرر بین ایران و عثمانی بود و در سده هجدهم امپراتوری روسه نیز پا به میدان گذارد و بسوی جنوب شروع به دست اندازی کرد . تا این زمان بیشتر خانات آذربایجان در تابعیت ایران قرار داشتند’ولی در اوایل سده  ی نوزدهم روسها که به نواحی متصرفی ایران تجاوز کرده بودند’با ایران به جنگ پرداختند

قراراد ترکنمچای:

پس از دو جنگ بزرگ براساس پیمان های گلستان در سال ۱۸۱۳ و ترکمن چای در سال ۱۸۲۸’آن قسمت از آذربایجان را که در شمال رود ارس قرار داشت ضمیمه خاک خود کردند.با پیدا شدن منابع نفت در آذربایجان ‘موقعیت سرزمین مزبور اهمیت یافت و در سال ۱۹۰۱ حزب ملی گرای مساوات پایه گذاری شد و در تابستان ۱۹۱۸ استقلال این کشور را اعلام داشت.

استقلال اول کشور آذربایجان:

استقلال آذربایجان بیشتر از دوسال دوام نیاورد و ارتش سرخ باکو را تصرف کرد  و آذربایجان را تحت کنترل شوروی درآورد و جمهوری شوروی سوسیالیستی آذربایجان را تشکیل داد. در سال ۱۹۲۲ همراه با ارمنستان و گرجستان’مشترکا جمهوری شوروی سوسیالیستی ماورا ء قفقاز را تشکیل دادند. در اوایل  دهه ۱۹۲۰ تلاشهای ملی گرایانه مردم آذربایجان ‘مسکو را بر آن داشت تا منطقه قره باغ را که قبلا جزئی از ارمنستان بود ضمیمه آذربایجان کند.اما این وضع دیری نپایید و نواحی قره باغ و نخجوان هرکدام به یک جمهوری خودمختار مبدل شدند.

در دسامبر ۱۹۳۶ ‘ جمهوری سوسیالیستی ماوراءقفقاز منحل شد و آذربایجان با عنوان جمهوری شوروی سوسیالیستی ‘ ضمیمه اتحاد شوروی شد. در سال ۱۹۲۹ خط لاتین جایگزین خط عربی شد و از سال ۱۹۴۰خط سیریلی جای خط لاتین را گرفت .

سیستم حکومت آذربایجان

بین سالهای ۱۹۶۹ تا ۱۹۸۲ رهبری حزب کمونیست آذربایجان در دست حیدر علی اف قرار گرفت و موقعیت او مورد تایید مسکو واقع شد. در سال ۱۹۸۶ هنگامی که میخائیل گورباچف رهبری اتحاد شوروی را در دست داشت و سیاست گلانسوست و پروستروئیکا را اعلام نمود ‘ اعتصابات و جنبش های سیاسی متعددی تحت رهبری جبهه خلق آذربایجان و ارمنستان بروز کرد و این جبهه خواستار حقوق بیشتر مردم و انتخابات آزاد و استقلال اقتصادی شد و علاوه بر آن در مقابل ادعای ارمنستان نسبت به قره باغ ‘ ایستادکی و مخالفت کرد و منطقه مزبور را جزئی از آذربایجان دانست.

مشکلات غره باغو و جدائی از کشور آذربایجان

بدینسان دامنه اختلافات و زد و خورد میان آذربایجان و ارمنستان بالا گرفت تا حدی که در سال ۱۹۸۸ ارامنه شهرهای سومقاییت و باکو از شهر و خانه خود آواره شدند و عده زیادی از آنها به قتل رسیدند. به دنبال این رویداد ‘ مبارزان آذری و ارمنی با یکدیگر به جنگ و زد و خورد پرداختند و شورای عالی قره باغ خواستار جدایی از آذربایجان و پیوستن به ارمنستان شد و متقابلا شورای عالی آذربایجان نیز آن را صریحا رد کرد و غیرقانونی دانست و از سوی دیگر ارمنستان قره باغ را جزئی از خاک خود اعلام داشت.

استقلال کشور آذربایجان از شوروی:

در سی ام اوت ۱۹۹۱ استقلال جمهوری آذربایجان به وسیله هیئت رئیسه اتحاد شوروی مورد تصویب قرار گرفت  و به دنبال آن  انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان برگزار شد و حزب کمونیست منحل گردید و ایاز مطلب اف به ریاست جمهوری رسید. در ۲۲ دسامبر ۱۹۹۱ جمهوری آذربایجان به عضویت جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع پذیرفته شد و در دوم فوریه ۱۹۹۲ به عضویت سازمان ملل متحد درآمد.در دسامبر ۱۹۹۱ مردم قره باغ با اکثریت ۹۹ درصد به استقلال خود رای دادند و به دنبال آن جنگ و زد و خورد بین مبارزان مسلح آذری و ارمنی شدت یافت.

 علت نارضایتی مردم آذربایجان :

نارضایتی مردم آذربایجان از اعلام استقلال قره باغ و عدم کارایی و ناتوانی ارتش آذربایجان به اعتراض و شورش مردم انجامید و ایاز مطلب اف از کار برکنار و یوری مامدوف به جای او نشست.

در آوریل سال ۱۹۹۲ نبرد میان آذری ها و ارمنیها دامنه وسیعی پیدا کرد  و به نخجوان نیز کشیده شد . در مه ۱۹۹۲ پارلمان آذربایجان دوباره به روی کار آمدن ایاز مطلب اف را مورد تایید قرار داد و به این بهانه رهبران ملی و اعضای جبهه خلق ‘ ساختمان پارلمان را مسلحانه محاصره کردند و خاستار برکناری مطلب اف شدند و سرانجام پس از دو روز تظاهرات و زد وخورد خیابانی ‘ مطلب اف مجددا برکنار شد و مامدوف به ریاست جمهوری رسید.
در سال ۱۹۹۲ ابوالفضل ایلچی بیگ ‘ رهبر جبهه خلق در انتخابات پیروز شد و به ریاست جمهوری رسید  و در پی آن دامنهنبرد بین آذربایجان و ارمنستان گسترش یافت و ارامنه پیروزی هایی به دست آوردند.در همین زمان آذربایجان که به آمریکا و غرب نزدیک شده بود ‘ از جامعه کشورهای مشترک المنافع خارج شد و الفبای لاتین را جایگزین الفبای سیریل کرد.

نام رسمی کشور آذربایجان

نام رسمی:              جمهوری آذربایجان
نام محلی:              آذربایجان
اسامی دیگر:             __________
پایتخت:               باکو ( ۱/۷۰۸/۰۰۰ نفر در سال ۱۹۹۹)
تاریخ استقلال:    اعلام : ۱۹۹۱/۸/۳۰  اجرا :۱۹۹۱/۱۰/۱۸ از شوروی
  روز ملی:               ۲۸ ماه مه (روز اعلام جمهوری در ۱۹۱۸) و سی ام اوت (روز استقلال)
نوع  حکومت:        جمهوری فدرال چند حزبی با یک مجلس قانونگذاری ‘ از سال ۱۹۹۵
رئیس حکومت:       </strong>رئیس جمهور: حیدر علی اف از ژوئن سال ۱۹۹۳ (دوره دوم از  سال ۱۹۹۸)
رئیس دولت :         نخست وزیر : آرتور راسی زاده ‘  از سال ۱۹۹۶
قوه مقننه :           قانون اساسی سال ۱۹۹۵ با ۱۲۵ عضو به مدت ۵ سال ; کرسی های مجلس ملی(۲۰۰۱):حزب           آذربایجان نوین ۷۵ کرسی  ; حزب خلق ۶ کرسی ; حزب وحدت شهروندی ۳ کرسی ; حزب کمونیست ۲ کرسی ; حزب مساوات نوین ۲ کرسی ; حزب استقلال ۲ کرسی ; بقیه ۳۵ کرسی
عضویت در سازمانهای بین المللی: سازمان ملل متحد (۱۹۹۲) ‘اونکتاد ‘یونیسف ‘ فائو ‘ ایبرد’ ایکائو’ ایدا ‘ ایفک ‘ ایلو ‘ایمف ‘ ایمو ‘ ایتو ‘یونسکو’ یونیدو’یوپو’ وهو ‘,ومو’ سازمان تجارت جهانی( ناظر)’ ایدب ‘ اکو ‘ شورای اروپا’ سیس ‘ کنفرانس اسلامی’اوسه

                        جمعیت کشور آذربایجان

مساحت:             ۸۶/۶۰۰ کیلومتر مربع (صد ودوازدهمین کشور)
جمعیت: ۷/۷۰۰/۰۰۰ نفر در سال ۲۰۰۰ (نودمین کشور جهان )
تراکم جمعیت:  ۸۸/۹ نفر در کیلومتر مربع       رشد سالانه جمعیت: (۲۰۰۰_۱۹۹۵): ./۵%
پیش بینی جمعیت ۲۰۲۵: ۹/۴ میلیون نفر  زمان دوبرابر شدن جمعیت :۵۸ سال
جمعیت شهری (۱۹۹۸):  ۵۶/۶% رشد سالانه (۲۰۰۰_۱۹۹۵): ۱/۷ %
 توزیع سنی (۱۹۹۹):  {زیر ۱۵ سال ۳۲/۸% } {۲۹_۱۵ سال ۲۵/۵% }{۳۰_۵۹ سال ۳۲/۳%} بالای ۶۰ سال ۹%
توزیع جنسی(۱۹۹۹):  مرد ۴۹/۱% زن ۵۰/۹%  امید به زندگ(۱۹۹۹): زنان ۶۷/۶%سال ; مردان ۵۸/۸ سال

میزان مرگ و میر در کشور آذربایجان

میزان مرگ و میر در هر هزار نفر (۱۹۹۹):۹/۵% نفر

مرگ ومیر کودکان در هر هزار تولد: ۸۱/۶نفر     رشد طبیعی جمعیت در هر هزار نفر (۱۹۹۹): ۱۲/۱ نفر
دلایل عمده مرگ و میر در هر صد هزار نفر: بیماری های گردش خون ۳۳۶/۳ نفر: حوادث’مسمومیت و ضرب و جرح ۹۹/۱
بیماری های تنفسی ۹۸/۶; بیماری های عفونی و انگلی ۲۹ ; بافت های بدخیم سرطان) ۶۷/۶ ; بیماری های دستگاه گوارش ۳۱/۷ ; نارسائیهای غدد و سوخت و زساز بدن ۱۴/۲ ; بیماریهای دستگاه عصبی ۱۲/۱ نفر (۱۹۹۴)
میانگین زایمان زنان بارور (۱۹۹۸)  ۲/۷ نفر    مرگ و میر مادر در هر صد هزار تولد:۳۷ نفر
میزان ازدواج در هر هزار نفر(۱۹۹۴): ۶/۳ مورد  میزان طلاق در هر هزار نفر (۱۹۹۴):مورد
نژاد/ملیت(۱۹۹۵):   آذربایجانی ۸۹/. ; روس ۳%  ; لزگی ۲/۲%  ; ارمنی ۲%
دین رسمی کشور آذربایجان (۱۹۹۵): مسلمان ۹۳/۴% (شیعه ۶۵/۴%) ارتدوکس روسی ۱/۱% ; ارمنی ۱/۱% ; دینهای دیگر ۴/۴%
زبان رسیمی کشور آذربایجان- زبان و خط : ترکی آذربایجانی (زبان رسمی) ; روسی ; ارمنی; لزگی;  خط : لاتین و سیریلی
شهرهای مهم کشور آذربایجان : گنجه (۲۹۱/۹۰۰ نفر ) سومقاییت(۲۴۸۵۰۰ نفر ) مینگه چویر(۹۷/۲۰۰ نفر)
بنادر مهم: باکو(دریای خزر)

   اقتصاد کشور آذربایجان

اقتصاد و دارایی

واحد پول کشور آذربایجان : منات(A.M.)= 100 گوپگ ; یک دلار =۴/۵۳۷ منات ; صدمنات =۱/۷۶ ریال
 در آمد کشور آذربایجان و بودجه (۱۹۹۸): ۲/۳۲ میلیارد منات ; درامد مالیاتی ۹۳/۷%(شامل :مالیات بر ارزش افزوده ;۳۰% ‘ مالیات بر درامد افراد ۱۷/۸%’ مالیات بر سود بازرگانی ۱۴/۱%  ‘  مالیات بر بازرگانی خارجی ۱۲/۶% ‘ سایر موارد ۱۹/۲%)
درامد غیر مالیاتی:۶/۳%
هزینه بودجه(۱۹۹۸) : ۲/۶۴ میلیارد منات ; تامین اجتماعی ۲۳/۳% ; آموزش و پرورش ۲۱/۴% ‘ اقتصاد ملی ۸/۶%
بهداشت ۵/۸%  ‘ فرهنگ ۳/۵% ‘ سایر موارد ۳۷/۴%

تورلید ناخالص کشور آذربایجان

تولید ناخالص ملی(۱۹۹۸): ۸۲۱’۳میلیون دلار

سرانه تولید ناخالص ملی (۱۹۹۸): ۴۸۰ دلار

رشد سالانه تولید ناخالص ملی:  ۹۵_۱۹۷۵ :؟     ;۹۸ _۱۹۹۰ : ۹/۶-%
منشاء تولید ناخالص ملی (۱۹۹۸) :  کشاورزی ۲۰/۳% ; صنعت ‘ ۳۸/۷% ; خدمات ۴۱%
میزان سرمایه گذاری خارجی : (میانگین سالیانه۹۲_۱۹۸۷) : ؟ ;

(۱۹۹۸):۱۰۸۵ میلیون دلار

نرخ تورم کشور آذربایجان

نرخ تورم(میانگین سالیانه۹۸_۱۹۹۰):۳۲۳/۳% ; (۱۹۹۸):۸/۳-%

بدهی خارجی(۱۹۹۸):  ۳۰۷/۷۰۰/۰۰۰ دلار

کمک های خارجی(۱۹۹۸):۸۸/۷+ دلار_۱۹۹۰):۳۲۲/۳%  ; (۱۹۹۸): ۸/۳-%

محصولات کشاورزی(۱۹۹۹): غلات ۱۱۱’۹۳۲ تن ‘ میوه ۸۴۶’۴۸۲ ; سبزیجات بجز سیب زمینی ۰۰۰’۳۶۹ ‘ سیب زمینی ۰۰۰’۳۳۴  ;پنبه ۰۰۰’۳۹ ; توتون ۰۰۰’۹ ; چای ۸۵۶ تن

کاربری زمین : کشاورزی ۴۸/۵%  ; مرتع ۲۵/۴% ; جنگل ۱۱% ; سایر موارد ۱۵/۱%

تعداد و صنعت دام کشور آذربایجان:

تعداد دام زنده (۱۹۹۹): گوسفند و بز ۸۰۰’۵۰۲’۵  راس ; گاو ۸۰۰’۹۰۹’۱ ; اسب ۸۰۰’۵۵ ; خوک ۱۰۰’۲۶

صید ماهی (۱۹۹۸): ۶۷۸’۴ تن

تولید چوب(۱۹۹۳): ۰۰۰’۱۷ متر مربع

تولید مرغ(۱۹۹۹):۰۰۰’۲۰۰’۱۳  قطعه

تولید تخم مرغ(۱۹۹۹):۴۰۰’۲۹ تن

تولیدات معدنی(۱۹۹۶): سنگ آهن ۰۰۰’۰۰۰’۱ ;  آلونیت ۰۰۰’۶۰۰ تن

تولیدات صنعتی (۱۹۹۸): (میلیارد منات ) : فرآورده های نفتی ۹۸۰’۲ ‘  برق و گاز ۰۰۵’۲ ‘ محصولات غذایی ۹۷۲’۱ منسوجات ۴۶۸ ‘ مواد شیمیایی ۳۲۰ ‘ تجهیزات ماشین سازی و فلزکاری ۲۴۹ ‘ مواد معدنی ۱۳۷

انرژی/میزان تولید(میزان مصرف):برق(۱۹۹۷): ۱۶/۸ میلیارد کیلو وات ساعت (۱۶/۸ میلیارد کیلو وات ساعت) ; زغال سنگ (۱۹۹۴) :صفر (۸۰۰۰تن ) ; نفت خام (۱۹۹۷): ۰۰۰’۷۰۳’۶۶ بشکه(۰۰۰’۶۷۲’۷۶) ; فرآورده های نفتی (۱۹۹۸): ۰۰۰’۸۰۰’۷ تن (۰۰۰’۲۰۰’۶) ; گاز طبیعی (۱۹۹۸): ۶ ملیارد متر مکعب

نیروی کار کشور آذربایجان:

نیروی کار: جمعیت فعال اقتصادی (۱۹۹۸): ۸۰۰’۷۴۳’۳ نفر ; نسبت نیروی کار به کل جمعیت :۴۷/۱% ; میزان مشارکت: در مردان( در سنین ۱۶ تا ۵۹)۸۵/۹% ‘ و زنان ( در سنین ۱۵ تا ۵۴) ۸۲/۱% ;  بیکاری : ۱/۳%

توزیع نیروی کار (۱۹۹۷): کشاورزی ۳۳%     صنعنت ۱۷%    خدمات ۵۰%

نیروی دفاعی : (مدت نظام وظیفه : ۱۷ ماه ) تعداد نفرات ارتش(۱۹۹۸) : ۹۰۰’۶۶ نفر ; نیروی زمینی ۸۵/۳% ; نیروی دریایی ۳/۱% ; نیروی هوایی ۱۱/۶% ; سرانه هزینه دفاعی (۱۹۹۷):۲۹ دلار

واردات (۱۹۹۸): ۰۷۷’۱ میلیون دلار شامل : ماشین آلات و تجهیزات ۴۰/۴% ‘ مواد غذایی ۱۶/۴% ‘ فلزات ۱۲/۴% ‘ مواد شیمیایی  ۷/۴% ; عمدتا از کشورهای ترکیه ۲۰/۴% ‘ روسیه ۱۸% ;اوکراین ۸/۶% ‘ آلمان ۴/۳% ‘  امارات متحده عربی ۴/۲% ایران ‘ امریکا ۳/۷%

صادرات کشور آذربایجان:

صادرات (۱۹۹۸) ۶۰۶ میلیون دلار ; ‘ شامل : فرآورده های نفتی ۶۹/۱%  ‘ منسوجات ۹/۲% ‘ مواد غذایی ۱۶/۴% ‘ فلزات ۲/۲% ‘ ماشین الات و تجهیزات ۶% ‘ به کشور های ترکیه ۲۳/۴% ‘ روسیه ۱۷/۴% ; کرجستان ۱۲/۷% ‘ ایتالیا ۷/۴%

تراز بازرگانی:       ۱۹۹۲              ۱۹۹۳             ۱۹۹۴             ۱۹۹۵            ۱۹۹۶            ۱۹۹۷       ۱۹۹۸

میلیون دلار               ۵۷۳/۳+          ۳۵۷/۶+         ۱۴۰/۴-             ۱۲۲-             ۳۲۹/۴-          ۱۳-        ۴۷۱-

درصد کل                  ۲۲/۳%            ۲۲%             ۹/۹%              ۱۰/۱%           ۲۰/۷%       ۸/.%        ۲۸%

 

شاخص قیمتها و درآمدها(۱۰۰=۱۹۹۵)                              ۱۹۹۵               ۱۹۹۶         ۱۹۹۷           ۱۹۹۸

شاخص قیمت های مصرفی                                                ۱۰۰               ۱۱۹/۹            ۹۹/۵             ۹۹/۲

شاخص درامد ماهانه                                                             ؟                     ؟                 ؟                    ؟

 ویژگیهای خانوار کشور آذربایجان :

میانگین اندازه خانوار(۱۹۹۷):۵/۲ نفر ; درآمد هر خانوار :؟

منابع درآمد(۱۹۹۳):

حقوق و دستمزد ۵۰/۹% ; کشاورزی ۲۴% ; مزایای اجتماعی ۱۰/۲% ;هزینه ها: غذا ۶۱/۲۱% پوشاک ۱۱/۱%;

خدمات ۳%

 جهانگردی(۱۹۹۸):
درآمد  ; ۱۲۵ میلیارد ; هزینه جهانگردان در خارج ۱۷۰ میلیون دلار

  حمل و نقل کشور آذریایجان و ارتباطات

راه(۱۹۹۸)  :  ۸۷۰’۴۵  کیلومتر                       راه آهن (۱۹۹۸):   ۱۲۰’۲  کیلومتر

تعداد اتومبیل (۱۹۹۸): ۱۰۰’۲۸۱  دستگاه        تعداد کامیون و اتوبوس : ۳۰۰’۱۰۴  دستگاه

کشتی بالای صد تن(۱۹۹۸):  ۶۹ فروند          فرودگاه: ۳ فرودگاه برنامه منظم پروازی

روزنامه(۱۹۹۵): ۶ روزنامه در ۰۰۰’۲۱  نسخه (۲۸ نسخه برای هر هزار نفر)

مجلات ادواری : ۴۹ عنوان در ۰۰۰’۸۰۱  نسخه

کتاب: ۴۵۲ عنوان در ۰۰۰’۶۴۳’۲ نسخه(میانگین تیراژ ۸۸۰’۴ نسخه)

رادیو(۱۹۹۷): ۰۰۰’۱۷۵ ‘گیرنده رادیویی (۲۳ دستگاه برای هر هزار نفر)

تلویزیون(۱۹۹۸):   ۰۰۰’۹۵۰’۱ گیرنده تلویزیونی (۲۵۴ دستگاه برای هر هزار نفر)

تلفن(۱۹۹۸) : ۰۰۰’۶۸۰ خط تلفن (۸۹ خط برای هر هزار نفر)

تلفن همراه(۱۹۹۸): ۰۰۰’۶۵ خط (۸/۵ خط برای هر نفر)

رایانه شخصی: ۰۰۰’۴۰۰ دستگاه   اینترنت(۱۹۹۸): ۰۰۰’۴۰ کاربر

 

 آموزش و بهداشت کشور آذربایجان

سطوح آموزشی   تعداد مراکز آموزشی   تعداد معلمین   تعداد دانش اموزان    نسبت دانش اموز به معلم

ابتدایی(۱۹۹۶)         ۴۶۲’۴                              ۲۰۱’۳۴                ۵۱۰’۶۷۹                                    ۲۰/۴

متوسطه                    ؟                                ۶۵۶’۱۰۵               ۶۶۰’۸۱۲                                     ۷/۷

فنی و حرفه ای         ۷۸                                    ؟                    ۵۸۵’۲۶                                           ؟

عالی                         ۲۳                                   ؟                  ۸۷۰’۱۲۰                                         ؟

 

میزان باسوادی در کشور آذربایجان

میزان باسوادی(۱۹۹۸):
افراد بالای ۱۵ سال :۹۷/۳۵% مردان:۹۸/۹%     زنان :۹۵/۹%

میزان تحصیلات افراد بالای ۱۵ سال:   ابتدایی ۱۲/۱%   متوسطه: ۳۶/۶%  عالی: ۷/۶%

تعداد تخت بیمارستان(۱۹۹۸):   ۱۰۰’۷۱ تخت(هر ۱۱۰ نفر یک تخت)

تعداد مبتلایان به ایدز(۱۹۹۷): کمتر از صد نفر

سرانه مصرف روزانه کالری(۱۹۹۷):  ۱۹۱’۲ کالری

             محیط زیست و توسعه انسانی در کشور آذربایجان

میزان جنگل زدائی سالانه:  (۱۹۹۰_۱۹۸۰): ؟   (۱۹۹۵_۱۹۹۰) :صفر

سرانه کاغذ مصرفی برای چاپ و نوشتن (۱۹۹۷):    ۴/. کیلوگرم برای هر نفر

تولید سالانه گاز دی اکسید کربن (۱۹۹۶):    ۳۰/۱ میلیون تن     هر نفر ۴ تن

شاخص توسعه انسانی(۱۹۹۸):    ۷۲۲/. (نودمین کشور جهان)

همزمان با این تحولات حیدر علی اف ‘ رئیس شورای نخجوان به ریاست مجلس ملی آذربایجان برگزیده شد

اختلاف بر سر مالکیت قره باغ که همچنان به قوت خود باقی ماند ارامنه را به پیروزیهای بیشتری نایل کرد و تمام خاک  قره باغ و حتی بخش هایی از سرزمین آذربایجان به تصرف ارامنه درامد.

استخراج نفت در کشور آذربایجان

در سال ۱۹۹۷ کنسرسیومی مرکب از ۱۲ شرکت نفتی که ۴۰ درصد سهامشان به امریکا تعلق دارد ‘ برای استخراج نفت در کشورهای آذربایجان و قزاقستان و ترکمنستان تشکیل شد تا به اکتشاف و استخراج نفت در یکی از بزرگترین میدانهای نفتی جهان مبادرت کند.هنوز اقداماتشان به نتیجه نرسید.

در سال ۱۹۹۹ نیز یک شرکت ژاپنی ۲/۳ میلیارد دلار به صورت مشترک با اذربایجان برای بهره برداری از مناطق آذربایجان نوین ‘ به رهبری حیدر علی اف ‘ ۷۵ کرسی از ۱۲۵ کرسی مجلس را به خود اختصاص داد. از ماه اوت ۲۰۰۱ خط سیریلی از مکاتبات رسمی کنار گذاشته شد. اما به علت آماده نبودن کیبوردها و فونتهای لاتین برای کار در کامپیوتر ها مشکلاتی در سطح کشور پدید امد.

 

   منطقه خودمختار قره باغ کوهستانی

از سال ۱۹۱۸ مقدمات بلشویکی مسکو بر این تصمیم مردد بودند که منطقه ناگورنوقراباغ(قره باغ کوهستانی)که اکثر جمعیت آن را ارامنه تشکیل می دهند ودر دل جمهوری آذربایجان قرار دارد باید به جمهوری آذربایجان منظم شود و یا به کشور ارمنستان ملحق شود.سرانجام در سال ۱۹۲۳ منطقه مزبور را به یکی از استانهای آذربایجان مبدل نمودند و سالها بعد اعتصاب عمومی سال ۱۹۸۸ اولین نشانه های بی ثباتی در این گوشه از خاک کشور اتحاد جماهیر شوروی را اشکار ساخت.

استقلال منتطقه محلی قره باغ از کشور آذربایجان

در سال ۱۹۹۱ پارلمان محلی قره باغ  نه تنها اعلام استقلال کرد بلکه منطقه شائومیا را نیز ضمیمیه خود کرد.سه ماه بعد اکثر جمعیت ان به استقلال  کامل خود و جدا شدن از جمهوری اذربایجان رای دادند و از ان به بعد میان ارامنه قره باغ که از سوی ارمنستان حمایت میشدند و جمهوری آذربایجان جنگ در گرفت که به کشته شدن ۴۶۰۰ قره باغی و حدود     ۳۰۰۰۰ آذربایجانی انجامید.

صلح بر سر جنگ قره باغ

در ۱۹۹۴ آذربایجان و قره باغ قراردادی برای متارکه جنگ منعقد کردند و طی آن قره باغ به یک جمهوری خودمختار داخلی تبدیل شد و در نخستین انتخابات سال ۱۹۹۶ روبرت کوچاریان به ریاست جمهوری قره باغ رسید. در سال ۱۹۹۷ کوچاریان به سمت نخست وزیری ارمنستان منصوب شد و قره باغ را به سوی ارمنستان ترک کرد و جای خود را به آرکادی گوکاسیان واگذار کرد.

از سال ۱۹۹۸ به بعد مسئله قره باغ یکی از مسائل سیاسی جمهوری آذربایجان را تشکیل داده و هنوز راه حل معقولی برای آن پیدا نشده است.

با همکاری

راهنما

هتـــل ها

نمایش هتل ها

خرید آنی بلیط با کارت شتاب

سامانه خرید و رزرو

ورود به سامانه
تلفن اضطراری 88932998-88932996-88932990-88932558تمامی حقوق سایت برای شرکت پارس تراول محفوظ است . هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد - 5.053
برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید: parstraveliran@